Legendos

DZIUDO LEGENDOS: Dzigaro Kano

Norime pasidalinti paskutiniuoju rubrikos „Dziudo legendos“ straipsniu ir pristatyti žinomiausią visų laikų dziudo meistrą, kurio dėka daugybė žmonių visame pasaulyje šiandien gali sportuoti ir mėgautis šiuo sportu.

Džigoro Kano (Jigoro Kano)

Šalis: Japonija
Gimimo data: 1860-10-28 (mirė 1938-05-04)
Ūgis: 150 cm
Svoris: 48 kg

1860 m. spalio 28 d. Japonijos miestelyje Mikagė, prekybininko Erasaku Kano šeimoje gimė berniukas vardu Džigoro. Kažin ar tuo metu kas nutuokė, kad šiam vaikui gyvenimas paruošė ypatingą užduotį. Būtent jis taps žmogumi sukūrusių vieną populiariausių ir masiškiausių imtynių sporto šakų pavadinimu – dziudo.

Dar būdamas jaunas vaikinas susidomėjo kovos menais ir aktyviai pradėjo sportuoti džiu-džicu ir kitus kovos menus. Kasdien sportuodamas Kano, taip pat stengėsi įgyti naujų žynių univesitėte, kuriame dažnai gaudavo gerus pažymius. Nors Kano ir negalėjo pasigirti kovotojui tinkamais fiziniais duomenimis, jis turėjo kitus pranašumus: stiprią valią bei troškimą nuolat tobulėti. Treniruodamasis pas skirtingus mokytojus, Kano visada ieškojo veiksmų, kurie silpnesniam ir mažesniam suteiktų pranašumą prieš sunkesnį bei fiziškai stipresnį ir galiausiai jam tai pavyko. Kano nusprendė, kad kovoje prieš jėgą labiausiai padės speciali technika paremta vikrumu, lankstumu ir greitumu, todėl remdamasis sukaupta patirtimi, iš įvairių kovos menų veiksmų jis atrinko jo manymų labiausiai efektyvius, papildydamas juos savo sukurtais veiksmais. Šią kovos meno rūšį Kano pavadino dziudo (sudurtinis žodis iš „dziu“ ir „do“), kas iš japonų kalbos reiškia „Lankstus kelias“. Naujai sukurta imtynių rūšis išsiskyrė ne tik veiksmų efektyvumu ir sportiniu intelektu, bet ir saugumu, kuris vis labiau įtakojo didelį žmonių susidomėjimą ir įsitraukimą. 1882 m. Kano atidarė dziudo mokyklą pavadinimu „Kodokan“, kuri iki šiol laikoma dziudo imtynių centru.

Kano pasižymėjo ne tik kaip dziudo sporto įkūrėjas ir vystytojas. Per savo gyvenimą jis nekartą buvo išrinktas į įvairių sportinių organizacijų aukštas pareigas:

1909 m. Kano tapo pirmuoju japonu tapusiu Tarptautinio olimpinio komiteto nariu ir nemaža įtaką padarė tam, jog 1940 m. olimpinės žaidynes būtų nuspręstą vykdyti būtent Tokijuje (dėl prasidėjusio Antrojo pasaulinio karo šios žaidynės buvo nutrauktos).
1911 m. Kano įkūrė Japonijos sporto asociacija ir tapo jos prezidentu.
1919 m. buvo išrinktas Japonijos atletinės organizacijos prezidentu.
1938 m. Kano lankėsi Kaire, kur per Tarptautinio olimpinio komiteto susirinkimą buvo aptariami klausimai dėl1940 m. Tokijo olimpinių žaidynių. Grįždamas namo su laivu, Kano peršalo ir stipriai susirgo. Galiausiai, 1938 m. gegužės 4 d., būdamas 78 m., Kano mirė nuo plaučių uždegimo ligos.

Džigoro Kano gyvenimą ir mokymąsį puikiai aspindį jo mintys, užrašytos kuriant Kodokano dziudo mokyklą:

„Vieno doro žmogaus mokymai gali pakeisti daugelį kitų žmonių. Tai kas buvo gerai įsisavinta vienos kartos, bus perduota šimtams ateities kartų“

Įdomus faktas: nors Kano turėjo įtakos Tarptauniame olimpiniame komitete, jis užėmė savitą poziciją dėl dziudo imtynių įtraukimo į olimpines žaidynes. Jis palaikė atvirų tarptautinių turnyrų rengimą, tačiau tuo pačiu labai baiminosi, kad augant sportinių pergalių reikšmei, olimpinis dziudo sportas gali tapti įrankiu, kuriuo būtų išreiškiamas kažkurios tautos ar rasės pranašumas prieš kitas.

Jeigu Jums patiko ši naujiena, spauskite „Patinka“ arba „Dalintis“ bei junkitės prie mūsų Facebook grupės, kurioje stengsimės reguliariai džiuginti Jus įdomiais straipsniais bei naujienomis apie dziudo.